För att barn och ungdomar ska få den bästa möjliga starten i livet är det viktigt att de rör på sig. Hos oss på Barnens Sportskola vet vi hur viktigt det är att ditt barn får en positiv syn till idrotten – det är därför våra coacher är utbildade idrottslärare med många års erfarenhet i yrket. För oss är kvalitet det viktigaste!

Att det är viktigt med idrott och rörelse vet vi alla! Det finns många positiva sidor av idrott. Det ger barnet en hälsosammare livsstil som även ger dem större självförtroende, tillfredsställelse, gemenskap och förmågan  att koncentrera sig och även prestera bättre i skolan.

Idrotten ger även barn en starkare kroppen och förutsättningar för att växa och utvecklas på bästa sätt.

Träning för barn och ungdomar ska i första hand vara roligt. Det finns många olika sporter, så det är en bra idé att pröva sig fram och se vad ditt barn tycker är roligast. Det ger den bästa förutsättningen för att barnet ska fortsätta även i tonåren och i vuxen ålder.

Barnens Sportskola anordnar olika sportskolor under året som skola i alpin skidåkning, friidrott, längdskidor, simning och orientering. Onsdagen 5 september startar vår populära Friidrottsskola vid Hammarbyhöjdens IP och Östermalms IP. Häng med ni också! Klicka här för anmälan

/Fröken-Linda med Supercoacher

Fröken-Linda

 

 

Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Glad Påsk önskar Fröken-Linda med Supercoacher

Vi på Barnens Sportskola vill önska er en riktigt Fin och Glad Påsk. Efter påsken drar våra Sportskolor igång. I vår händer det massor utav roligheter hos oss på Barnens Sportskola och just nu är Läs mer…

Barnens Sportsskola

Superkaninen Knaskalle och Fröken Linda blir barnboksförfattare

Superkaninen Knaskalle är världens snabbaste och snällaste Superkanin. Superkaninen Knaskalle är även den enda Superkaninen i världen och bor hemma hos Fröken Linda som är hans matte och fröken. Precis som Fröken Linda gillar Superkaninen Läs mer…

Barnens Sportsskola

Fröken Lindas Inspirationsbank

Här kan du hitta inspiration på fysiska aktiviteter att göra tillsammans och som enkelt kan implementeras i vardagen.  Plogga tillsammans Att plocka skräp tillsammans och samtidigt gå eller jogga lär barnen hur viktigt det är Läs mer…