Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola.

Därför bjuder jag in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 14 november kl.18.00 med samling vid Lilla barnbackens vindskydd i Hammarbybacken. Ingen föranmälan krävs och det är alldeles gratis att delta. 

Pannlampslöpningen 14/11: Rundan är ca 400 meter lång och ni föräldrar kan stå i backen och se ert barn springa eller göra ert barn sällskap. Vi har även pannlampor att låna. Har ni egna pannlampor-ta gärna med dem.(Rundan är markerad med röda blinkande hjärtan)

Vi tycker det vore trevligt om ni tog med er fika, som något varmt att dricka samt även kanske något att grilla. Kom ihåg ved eller grillkol om ni väljer att grilla. (Möjligheten att grilla finns vid vindskyddet)

Pannlampslöpning 14/11 kl.18.00

Var: Hammarbybackens barnbacke (samling vindskyddet)

När?: Lördag 14/11 kl.18.00

Regler gällande covid-19: Folkhälsomyndigheten uppmuntrar till aktiviteter utomhus och det är viktigt för våra barn att röra på sig, varje dag, trots den situation vi befinner oss i. Här kan ni läsa mer om Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

PS! Vårens Friidrottsskola börjar onsdagen 21 april och vi har redan öppnat anmälan. Vi endast 10 platser kvar till vårens Friidrottsskola.
Här finner ni anmälan: HÄR

Friidrottsskolan vid Hammarbyhöjdens IP
Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Bara 2 av 10 barn når den dagliga dosen för fysisk aktivitet

Hur mycket rör sig barn idag? Internationella riktlinjer från Världshälsoorganisationen (WHO) rekommenderar att barn från fem år ska ägna sig åt måttlig till hög fysisk aktivitet minst 60 minuter per dag i genomsnitt, men trots Läs mer…

Barnens Sportsskola

Tips till ett sportigt sommarlov

Vi på Barnens Sportskola önskar er en riktigt fin och sportig sommar med våra bästa tips till en sportig sommar. PS! Efter sommaren drar våra Sportskolor gång igen i vanlig ordning. Hammarbyhöjdens IP och Östermalms Läs mer…

Barnens Sportsskola

Receptet till våra nyttiga chokladbollar

På våra sportskoleavslutningar bjuder alltid Fröken-Linda på chokladbollar och här kommer receptet på de “berömda, goda samt nyttiga” chokladbollar: Lindas nyttiga chokladbollar 1 paket dadlar (torkade som du finner i kyldisken) 1 påse torkade ekologiska Läs mer…