Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola.

Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 november kl.18.00 med samling vid Lilla barnbackens vindskydd i Hammarbybacken. Ingen föranmälan krävs och det är alldeles gratis att delta. Efter pannlampslöpningen bjuder vi på varm korv till de 100 första som kommer.

Pannlampslöpningen 13/11: Rundan för detta år är ny och ca 400 meter lång och ni föräldrar kan stå i backen och se ert barn springa eller göra ert barn sällskap. Vi har även pannlampor att låna. Har ni egna pannlampor-ta gärna med dem.(Rundan är markerad med röda blinkande hjärtan)
Vi tycker det vore trevligt om ni tog med er fika, som något varmt att dricka samt även kanske något att grilla. Vi har grillen varm från kl.18.00 Möjligheten att grilla finns vid vindskyddet

Pannlampslöpning 13/11 kl.18.00

Var: Hammarbybackens barnbacke (samling vindskyddet)

När?: Lördag 13/11 kl.18.00

PS! Vårens Friidrottsskola börjar onsdagen 20 april och söndagen 24 april och vi har redan öppnat anmälan.
Här finner ni anmälan: HÄR

Friidrottsskolan vid Hammarbyhöjdens IP
Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Dags att göra intresseanmälan inför vinterns Alpina Skidskola

Alpina Skidskolan kommer tillbaka vintern 2022. Vi öppnar anmälan för vinterns skidskolor söndagen 7 november kl.9.00 för er som gjort en intresseanmälan för Skidskolan. Tisdagen  9 november kl.9.00 öppnas anmälan till våra kunder som prenumerera Läs mer…

Barnens Sportsskola

Bara 2 av 10 barn når den dagliga dosen för fysisk aktivitet

Hur mycket rör sig barn idag? Internationella riktlinjer från Världshälsoorganisationen (WHO) rekommenderar att barn från fem år ska ägna sig åt måttlig till hög fysisk aktivitet minst 60 minuter per dag i genomsnitt, men trots Läs mer…

Barnens Sportsskola

Tips till ett sportigt sommarlov

Vi på Barnens Sportskola önskar er en riktigt fin och sportig sommar med våra bästa tips till en sportig sommar. PS! Efter sommaren drar våra Sportskolor gång igen i vanlig ordning. Hammarbyhöjdens IP och Östermalms Läs mer…