Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola.

Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 november kl.18.00 med samling vid Lilla barnbackens vindskydd i Hammarbybacken. Ingen föranmälan krävs och det är alldeles gratis att delta. Efter pannlampslöpningen bjuder vi på varm korv till de 100 första som kommer.

Pannlampslöpningen 13/11: Rundan för detta år är ny och ca 400 meter lång och ni föräldrar kan stå i backen och se ert barn springa eller göra ert barn sällskap. Vi har även pannlampor att låna. Har ni egna pannlampor-ta gärna med dem.(Rundan är markerad med röda blinkande hjärtan)
Vi tycker det vore trevligt om ni tog med er fika, som något varmt att dricka samt även kanske något att grilla. Vi har grillen varm från kl.18.00 Möjligheten att grilla finns vid vindskyddet

Pannlampslöpning 13/11 kl.18.00

Var: Hammarbybackens barnbacke (samling vindskyddet)

När?: Lördag 13/11 kl.18.00

PS! Vårens Friidrottsskola börjar onsdagen 20 april och söndagen 24 april och vi har redan öppnat anmälan.
Här finner ni anmälan: HÄR

Friidrottsskolan vid Hammarbyhöjdens IP
Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Receptet till våra nyttiga chokladbollar

På våra sportskoleavslutningar bjuder alltid Fröken-Linda på chokladbollar och här kommer receptet på de “berömda, goda samt nyttiga” chokladbollar: Lindas nyttiga chokladbollar 1 paket dadlar (torkade som du finner i kyldisken) 1 påse torkade ekologiska Läs mer…

Barnens Sportsskola

Friidrott-den bästa fysiska grunden för ditt barn

Friidrott och gymnastik ses ofta som de idrotter som ger barn och ungdomar den bästa fysiska grunden för vidare idrottslig utveckling. Fokus inom friidrottsträning för barn ligger på träning av basfärdigheter, och det är en Läs mer…

Barnens Sportsskola

Dags att göra intresseanmälan inför vinterns Alpina Skidskola

Alpina Skidskolan kommer tillbaka vintern 2022. Vi öppnar anmälan för vinterns skidskolor söndagen 7 november kl.9.00 för er som gjort en intresseanmälan för Skidskolan. Tisdagen  9 november kl.9.00 öppnas anmälan till våra kunder som prenumerera Läs mer…