Det finns massor av roliga saker att göra i Stockholm under jullovet. Då vi fortfarande är i en pandemi rekommenderar jag aktiviteter utomhus. Vad sägs om att åka alpint, längdskidor, skridskor eller besök en parklek eller varför inte testa naturparkour?

Trots att vi just nu inte har snö på marken, kan man åka alpint (slalom) i Ekebyhovspacken på Ekerö (Öppet kl.09.30-17.00 varje dag under jullovet) och blir det minusgrader i några dagar efter varandra, så öppnar även Hammarbybacken upp för säsongen. Läs mer om Ekebyhovsbacken HÄR

Längdskidor kan man åka på flera platser runt om i Stockholm som Ågesta konstsnöspår ute i Farsta, Saltsjöbadens golfbana, Rudan ute i Haninge, Bisslingen ute i Sollentuna, konstsnöspåret ute i Ursvik, Sundbyberg, Täby konstsnöspår ute i Täby kyrkby samt även Granåsen ute i Bålsta är några konstsnöspår som har öppnat för säsongen redan. Vill ni läsa mer om dessa skidanläggningar samt kolla statusen på skidspåret just nu, rekommenderar jag dig att besöka hemsidan: Skidspar.se

Skridskor: Flertalet skridskobanor har redan öppnat för säsongen och HÄR kan du läsa mer om Stockholms stads skridskobanor och öppettider. HÄR

Naturparkour: Parkour har de senaste åren blivit en populär sport bland barn. Ta med familjen ut i naturen och skapa era egna skogsbanor. Leken påminner om inte nudda golv, fast i skogen. Perfekt i dessa tider! Plocka med er lite bråte hemifrån som ni inte är rädda om och börja bygg eran alldeles egna skogsbana. Då kan ni enkelt anpassa “svårighetsgraden” efter er egen förmåga. Sista person att nudda marken står som vinnare!

Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Barnens Sportskolas julklappstips 2021

Det är dags att köpa julklappar till barnen. Varför inte satsa på något annat än leksaker som barn har i överflöd redan? Svenska barn har över 500 leksaker var. Här kommer Fröken Lindas tips på annat Läs mer…

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…

Barnens Sportsskola

Dags att göra intresseanmälan inför vinterns Alpina Skidskola

Alpina Skidskolan kommer tillbaka vintern 2022. Vi öppnar anmälan för vinterns skidskolor söndagen 7 november kl.9.00 för er som gjort en intresseanmälan för Skidskolan. Tisdagen  9 november kl.9.00 öppnas anmälan till våra kunder som prenumerera Läs mer…