Lördagen 3 september bjuder vi in till löparfest och löparlopp i Luma Park i Hammarby Sjöstad, i samband med Sjöstadsdagen.

Barnens Sportskola anordnar en riktig löparfest med löpning i fokus för barn 2-10 år i Luma Park på Sjöstadsdagen. På vår löparfest får alla barn som deltar en snabbtröja, guldmedalj och överraskning, då de kommer i mål. Inför den stora dagen bjuder vi in till “gratisträningar”, då barnen får möjligheten att provspringa banan samt får tips och råd hur de skall lägga upp träningen inför den stora dagen samt loppet. Boka redan nu in: Tisdagen 23/8 och tisdagen 30/8 kl.18.00 för barn 2-5 år och kl.19.00 barn 6-10 år bjuder vi in till träning, då ni även hämtar ut era startkit inför 3 september.

Här finner ni mera information samt anmälan:

Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Receptet till våra nyttiga chokladbollar

På våra sportskoleavslutningar bjuder alltid Fröken-Linda på chokladbollar och här kommer receptet på de “berömda, goda samt nyttiga” chokladbollar: Lindas nyttiga chokladbollar 1 paket dadlar (torkade som du finner i kyldisken) 1 påse torkade ekologiska Läs mer…

Barnens Sportsskola

Friidrott-den bästa fysiska grunden för ditt barn

Friidrott och gymnastik ses ofta som de idrotter som ger barn och ungdomar den bästa fysiska grunden för vidare idrottslig utveckling. Fokus inom friidrottsträning för barn ligger på träning av basfärdigheter, och det är en Läs mer…

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…