Lördagen 3 september bjuder vi in till löparfest och löparlopp i Luma Park i Hammarby Sjöstad, i samband med Sjöstadsdagen.

Barnens Sportskola anordnar en riktig löparfest med löpning i fokus för barn 2-10 år i Luma Park på Sjöstadsdagen. På vår löparfest får alla barn som deltar en snabbtröja, guldmedalj och överraskning, då de kommer i mål.

Inför den stora dagen bjuder vi in till ”gratisträningar”, då barnen får möjligheten att provspringa banan samt får tips och råd hur de skall lägga upp träningen inför den stora dagen samt loppet.

Boka redan nu in Gratisträningarna: Tisdagen 23/8 och tisdagen 30/8 kl.17.00 för barn 2-5 år och kl.18.00 barn 6-10 år bjuder vi in till träning. Vi bjuder även in till ”Pröva-på-Friidrott” lördagen 3 september kl.14.00 vid Hammarbyhöjdens IP.

Här finner ni mera information samt anmälan: