Nu är sommaren här och jag vill tipsa om hur ni kan vara fysiskt aktiva tillsammans. Nedan finner du en lista på aktiviteter att göra i sommar:

Friska Nacka, är en karta med 50 kontroller som är utplacerade runt om i Nacka. Det är gratis att delta i Friska Nacka, och varje kontroll som ni besöker är ni med i ett lotteri och kan vinna fina priser. Läs mer HÄR
HITTAUT: är ett orienteringskoncept som är gratis och finns runt om i Sverige, och anordnas av utav Sveriges orienteringsföreningar. Reser ni runt i Sverige i sommar, finns det alltid en Hittaut bana, där ni är. Ni kan ladda ner karta med kontroller direkt på deras hemsida eller hämta ut karta på orten i ni besöker. Läs mer om HITTAUT HÄR
Naturpasset: 
är en till orientering, där du köper en karta med 50 kontroller att besöka i ditt område. Det är den lokala orienteringsföreningen som lägger ut kontrollerna och besöker ni ett visst antal under sommaren är ni med i utlottningen utav fina priser. Läs mer HÄR

Barnens Sportdag – En dag för hela familjen att minnas! Efter sommaren är det dags att kicka igång höstterminen med Barnens Sportdag, i samband med Sjöstadsdagen lördagen den 24 augusti. Det blir en dag fylld med massor av sport och spännande utmaningar och aktiviteter för hela familjen. Anmäl er redan nu för att säkra er plats till vår sportdag! HÄR