Vi på Barnens Sportskola önskar er en riktigt fin och sportig sommar med våra bästa tips till en sportig sommar. PS! Efter sommaren drar våra Sportskolor gång igen i vanlig ordning.

Hammarbyhöjdens IP och Östermalms IP

Öppet dygnet runt. Här kan du friidrotta, spela bollspel som fotboll och vid Östermalms IP finns även en basketplan.

Friska Nacka

Är en orienteringsaktivitet och friskvårdssatsning anordnad av Järla IF orientering. Föreningen lägger ut banor med 25–50 kontroller, som sitter uppe under perioden april–december. Läs mer om Friska Nacka HÄR

Naturpasset

Naturpasset är en orienteringsaktivitet och friskvårdssatsning anordnad av Svenska Orienteringsförbundet och Sveaskog i samarbete med Apoteket och Friluftsfrämjandet. De anslutna orienteringsklubbarna lägger banor med 25–50 kontroller, som sitter uppe under perioden maj–december. Läs mer HÄR

Riksidrottsmuseet vid Djurgården

Här finns aktiviteter för hela familjen som barnens favorit Sportlab, verkstad, lovaktiviteter, film och på Gården erbjuds massor av olika sportaktiviteter. Inträde: Gratis! Öppet: Tisdag-Söndag kl.11-17. (Stängt måndagar) Hemsida

Bestig Stockholms högsta bergstopp: Hammarbybacken

Hammarbybacken är Stockholms högsta bergstopp som mäter hela 86 meter över havet. Packa med dig fika och bestig toppen. Uppe på toppen kan ni njuta av fina utsikten över Stockholm.

Anders Franzéns park

I Hammarby Sjöstad finns antagligen Stockholm bästa lekpark. Den är helt sanslöst fin, ett båtvarv i miniatyr och gjord av konstnären Tor Svaes (som också byggt Junibacken, Fogelströms parken och Mulle Meck).För det är sannerligen något extra. Små fina trähus du kan gå in i, en eka att ro, en lyftkran att styra, ett vattenhjul med riktigt vatten och så är det ju alla dessa detaljer. Snickeri, verkstad, läshörna och kök – allt för att barnen ska trivas och inget är förbjudet. Läs mer om Anders Franzéns lekpark. Här (Vår Superstar Aramis mamma har skrivit om troligen Stockholms bästa lekpark på sin blogg: Come and fly with me)

Fröken- Linda med supercoachteam önskar er en riktigt fin och sportig sommar!

Sportiga Hälsningar,

Fröken- Linda