Vi bjuder in till ”spök”-pannlampslöpning lördagen 18/11 kl.18.00

Lördagen 18 november kl.18.00 är det dags för Pannlampslöpning med spöken och andra läskigheter som barnen kommer att möta på i skogen. Årets spök-pannlampslöpning kommer att bjuda på mer läskigheter än frökenspöket. (Det är fortfarande Halloween och då får man ju skrämmas) Samlingsplatsen är vid Hammarbybackens barnbacke intill grillplatsen. Vi har pannlampor som vi lånar ut, men har ni en egen pannlampa, ta gärna med den, eftersom förra året deltog närmare 80 barn i vår Läs mer…

Ge ditt barn en sportskola i julklapp

Det är dags att köpa julklappar. Vi vill tipsa er om att köpa en sportskola till ditt barn. En julklapp som ni har glädje utav länge och som ger glädje till både dig och ditt barn. Anmäl ditt barn till någon av våra sportskolor under perioden 24/11-15/12 och få en julklapp på köpet som skickas per post till er. Våra sportskolor är fyllda med massor utav glädje och rörelse, precis det som våra barn behöver Läs mer…

Jakten på kontrollerna- en livslång idrottspassion

Orienteringssporten lyckas med det många andra idrotter har svårt med, nämligen att få utövare att fortsätta efter tonåren och långt upp i åldrarna. Orientering är en bra sport, där både kondition och det mentala tränas samtidigt, dessutom är det en idrott som man oftast utövar hela livet. Våren 2024 startar Barnens Sportskola sin första orienteringsskola, där barn och vuxen lär sig orientering tillsammans. Vi på Barnens Sportskola gillar orientering eftersom sporten lyckats skapa en uppmuntrande Läs mer…

Vi behöver mera rörelse i vardagen

Vuxna som barn behöver röra på sig varje dag, men det är extra viktigt för barn både då deras kroppar växer och behöver bli starka, men också då vi vet att de vanor vi får med oss som små barn också påverkar vilka vanor vi har som vuxna. Fysiska aktiviteter bör vara så varierade som möjligt för att utveckla alla typer av fysisk kapacitet, inklusive hjärt-lungkapacitet, muskelstyrka, skelettstyrka, smidighet, snabbhet, rörlighet, reaktionsförmåga och koordination. Internationella Läs mer…

Intresseanmälan vintern 2024 års Alpina Skidskola

Vi har nu öppnat intresseanmälan inför vinterns alpina skidskola som kommer att gå i Hammarbybacken. Längdskidskolan kommer att gå i Ågesta, Farsta. Du kommer att få ett mail från Barnens Sportskola söndagen 29 oktober kl.09.00 till den mailadress du angivit vid intresseanmälan. Anmälan till vinterns alpina skidskola öppnar 30 oktober kl.09.00 på vår hemsida. Här gör du intresseanmälan: HÄR

Vi bjuder in till Gratisträning tisdagen 22/8

Välkommen till vår Gratisträning tisdagen 22 augusti i Luma Park. På våra Gratisträningar får barnen testa på ett riktigt roligt träningspass för att bli en bättre löpare samt även få ”provspringa” tävlingsbanan som de kommer att springa lördagen 26 augusti, då vi anordnar Barnens Sportdag i Luma Park. (I samband med Sjöstadsdagen) Dessa tider gäller: Tisdagen 22/8 kl.17.00 barn 2-5 år och kl.18.00 barn 6-10 år. Ingen föranmälan krävs-det är bara att dyka upp! För Läs mer…

Anmälan till löparfesten 26 augusti 2023

Lördagen 26 augusti bjuder vi in till löparfest och löparlopp i Luma Park i Hammarby Sjöstad, i samband med Sjöstadsdagen. Barnens Sportskola anordnar en riktig löparfest med löpning i fokus för barn 2-10 år i Luma Park på Sjöstadsdagen. På vår löparfest får alla barn som deltar en snabbtröja, guldmedalj och överraskning, då de kommer i mål. Inför den stora dagen bjuder vi in till ”gratisträningar”, då barnen får möjligheten att provspringa banan samt får Läs mer…

Friidrott-den bästa fysiska grunden för ditt barn

Friidrott och gymnastik ses ofta som de idrotter som ger barn och ungdomar den bästa fysiska grunden för vidare idrottslig utveckling. Fokus inom friidrottsträning för barn ligger på träning av basfärdigheter, och det är en mångfald av grovkoordinativa rörelsemönster som tränas in.  De fysiska basfärdigheterna lärs enklast ut på ett lekfullt sätt där träning och lek vävs samman. Om ditt barn precis har börjat träna friidrott är det även en bra möjlighet till nya vänner Läs mer…

Lära barn åka skidor-mina bästa tips

Vintern är här och jag får många frågor från föräldrar, kring skidutrustning och hur man hjälper sitt barn på bästa att lära sig åka skidor. (alpin skidåkning) Mitt bästa tips är att låta ditt barn gå i skidskola eller boka in barnet på privat skidlektion med en erfaren och pedagogisk skidlärare. Du som förälder skall undvika att lära ditt barn åka skidor, eftersom ni relationsmässigt står för nära varandra. Det kan lätt bli så att Läs mer…

Boka in er på privat skidlektion med oss

Nu erbjuder vi privata skidlektioner både i alpin skidåkning i Hammarbybacken och längdskidåkning vid Ågesta friluftsområde. Dessa tider erbjuder vi Skidlektioner i alpin skidåkning i Hammarbybacken: Klicka HÄR För bokning och mera information, kontakta oss per mail: kontakt(@)barnenssportskola.se. Ge förslag på tid du önskar boka. OBS! Liftkortet ingår i avgiften. 2-3 personer är priset 1200 kr/tillfälle. Längdskidor vid Ågesta friluftsområde: Vi erbjuder enbart privata skidlektioner i längdskidåkning. Kontakta oss per mail: kontakt(@)barnenssportskola.se Hur går privatlektionen Läs mer…