Jippie! Vår Friidrottsskola kommer tillbaka igen, med start i augusti och september.

Torsdagen 31 augusti startar vår populära Friidrottsskola vid Hammarbyhöjdens IP och söndagen 12 september är det Friidrottsstart både vid Kristinebergs IP och Östermalms IP.

På vår Friidrottsskola får barnen möjligheten att pröva på friidrottens alla roliga och spännande grenar, allt ifrån starta i startblock, kasta boll, kula, längdhopp, tresteg, häcklöpning och lära oss springa stafett. Självklart är grenarna anpassade för barn och en stor del av träningen består av lekar och hinderbanor! För oss är det viktigt att barnen har roligt, därför lägger vi mycket vikt vid att introducera barnen till friidrotten på ett lekfullt och roligt sätt. Vår Friidrottsskola är uppdelad i tre nivåer: Grund, Fortsättning och Avancerad nivå.

 


0 kommentarer

Lämna ett svar

Platshållare för profilbild

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *