Nu är vi redo för en ny Barnens Sportdag för ditt barn och nytt för i år: Det blir en sportfest för alla vuxna med- Jippie, då Sjöstadsrundan anordnas samma dag, för alla mellan 11 år till 99 år: Söndagen 26 augusti.

Det är med stor glädje jag kan berätta att det blir en ny Sportfest för våra barn och detta år blir ännu bättre och roligare, då det även blir en sportfest för vuxna Sjöstadsrundan. Läs mer HÄR

Här kan du läsa mer om Barnens Sportdag samt finner du även anmälan. Läs mer HÄR

För sjätte året i rad anordnar jag, tillsammans med mina härliga kollegor Elisabet, Elin, Alexandra, Jenny, mamma som sjuksyster och sjävklart med min Superkanin Knaskalle, in till vår stora Sportfest vid Hammarbybacken. Med på årets stora fest är Barnens Sportdags sponsorer, GK Värmdö gymnastikföreningen håller i uppvärmningen och lär våra superstars roliga trix på voltmatta, Superkaninen Knaskalle, Superhjältarna Stålmannen och Spindelmannen,  ta Elbilskörkort med Europcar och så mycket mer.

Flera av mina duktiga Superstars från Barnens Sportskola bjuder in till roliga aktiviteter som Superstar Herman, anordnar tillsammans med sin mamma Jenny in till “Plogga-tävling” och lär oss hur viktigt det är att vi plockar upp skräpet efteråt! Herman har tillsammans med sina kompisar och fröknar på dagis skrivit en alldeles egen skräpsång som vi får lära oss och dessutom blir det även skräpskattjakt!

Superstar- Sam och Linnea från Barnens Sportskolas Friidrottsskola bjuder in till startblocksskola, och lär alla barn att springa rätt över häckarna och så mycket annat roligt som att hur du blir supersnabb!

Alla barn som deltar i Barnens Sportdag, Söndagen 26 augusti får vår supersnygga t-shirt, guldmedalj och goodiebag vid målgång och självklart en massa hejarop längs med vägen.

Vi ser framemot en rolig och sportig dag tillsammans med er!

 

Sportiga hälsningar,

Fröken-Linda med kollegor

Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…

Barnens Sportsskola

Dags att göra intresseanmälan inför vinterns Alpina Skidskola

Alpina Skidskolan kommer tillbaka vintern 2022. Vi öppnar anmälan för vinterns skidskolor söndagen 7 november kl.9.00 för er som gjort en intresseanmälan för Skidskolan. Tisdagen  9 november kl.9.00 öppnas anmälan till våra kunder som prenumerera Läs mer…

Barnens Sportsskola

Bara 2 av 10 barn når den dagliga dosen för fysisk aktivitet

Hur mycket rör sig barn idag? Internationella riktlinjer från Världshälsoorganisationen (WHO) rekommenderar att barn från fem år ska ägna sig åt måttlig till hög fysisk aktivitet minst 60 minuter per dag i genomsnitt, men trots Läs mer…