Vi bjuder in till ”spök”-pannlampslöpning lördagen 18/11 kl.18.00

Lördagen 18 november kl.18.00 är det dags för Pannlampslöpning med spöken och andra läskigheter som barnen kommer att möta på i skogen. Årets spök-pannlampslöpning kommer att bjuda på mer läskigheter än frökenspöket. (Det är fortfarande Halloween och då får man ju skrämmas) Samlingsplatsen är vid Hammarbybackens barnbacke intill grillplatsen. Vi har pannlampor som vi lånar ut, men har ni en egen pannlampa, ta gärna med den, eftersom förra året deltog närmare 80 barn i vår Läs mer…

LEKPARKSLOPPET – EN DEL AV CENTRALA NACKAS GATUFEST

Lördagen 15 juni bjuder vi in till löparfest och löparlopp i lekparksparken i Centrala Nacka , i samband med Gatufesten. Nytt för i år! Ett roligt och spännande springlopp för små ben där det händer massor av kul! Barnen får bland annat springa genom såpbubblor och bli framhejad av vår pigga Cheerleader-Cilla som springer med barnen. Tränar-Kurt hejar också tillsammans med den glada publiken. Loppet är anpassat till åldrarna 2 till 8 år och arrangeras Läs mer…

BARNENS SPORTDAG 24 AUGUSTI 2024

Lördagen 24 augusti bjuder vi in till löparfest och löparlopp i Luma Park i Hammarby Sjöstad, i samband med Sjöstadsdagen. Barnens Sportskola anordnar en riktig löparfest med löpning i fokus för barn 2-10 år i Luma Park på Sjöstadsdagen. På vår löparfest får alla barn som deltar en snabbtröja, guldmedalj och överraskning, då de kommer i mål. Inför den stora dagen bjuder vi in till ”gratisträningar”, då barnen får möjligheten att provspringa banan samt får Läs mer…

JAKTEN PÅ KONTROLLERNA EN LIVSLÅNG PASSION

Orienteringssporten lyckas med det många andra idrotter har svårt med, nämligen att få utövare att fortsätta efter tonåren och långt upp i åldrarna. Orientering är en bra sport, där både kondition och det mentala tränas samtidigt, dessutom är det en idrott som man oftast utövar hela livet. Våren 2024 startar Barnens Sportskola sin första orienteringsskola, där barn och vuxen lär sig orientering tillsammans. Vi på Barnens Sportskola gillar orientering eftersom sporten lyckats skapa en uppmuntrande Läs mer…

FRIIDROTT-DEN BÄSTA FYSISKA GRUNDEN DU KAN GE DITT BARN

Friidrott och gymnastik ses ofta som de idrotter som ger barn och ungdomar den bästa fysiska grunden för vidare idrottslig utveckling. Fokus inom friidrottsträning för barn ligger på träning av basfärdigheter, och det är en mångfald av grovkoordinativa rörelsemönster som tränas in.  De fysiska basfärdigheterna lärs enklast ut på ett lekfullt sätt där träning och lek vävs samman. Om ditt barn precis har börjat träna friidrott är det även en bra möjlighet till nya vänner Läs mer…

HAMMARBYBACKEN HAR STÄNGT FÖR SÄSONGEN

Vi erbjuder privata skidlektioner för både barn och vuxna. Pris per tillfälle: 900kr/1000 kr. För mera info och bokning kontakta oss per mail: kontakt(@)barnenssportskola.se. Ge förslag på tid du önskar boka. OBS! Liftkortet ingår i avgiften. 2-3 personer är priset 1400 kr/tillfälle. Vi har lediga tider för privata lektioner varje dag under sportlovet samt under helger. Här finner ni våra lediga tider och sidan uppdateras dagligen. Klicka HÄR

SPORTLOVSSKIDSKOLA 2024

Nu har vi öppnat anmälan till vår Alpina Skidskola under sportlovet. Skidskolan kommer att gå måndag och tisdag under sportlovet. Varje lektion är 90 minuter lång och samlingsplatsen är vid vindskyddet i barnbacken. Anmälningsavgiften är 1050 kr/deltagare.  Våra nivåer: Nybörjarnivå-för barn som är nya på skidor och har testa stå på skidor några gånger. Fortsättningsnivå: För barn som har grunderna i alpin skidåkning och kan bromsa och ta sig ner för barnbacken i Hammarbybacken själva. Du skall anmäla Läs mer…

PRESENTATION: SKIDLÄRARE ALEXANDER

Alexander är skidläraren som började åka skidor i Huddinge alpin redan som 4-åring. Han tränade och tävlade i alpint fram till ungefär 12-års åldern. Alexander valde då att sluta tävla, då skidåkningen i denna ålder tar väldigt mycket tid, med skidtävlingar runt om i hela Sverige, varje helg, dessutom flertalet träningsläger till alperna och Norge. Sedan dess har Alexander fortsatt att arbeta med skidåkning som lärare i alpin skidåkning samt fritidsintresse. Alexander åker mycket skidor Läs mer…

Det är jag, Fröken-Linda som är grundare av Barnens Sportskola

Så roligt att ni valt att delta i min alpina skidskola. Att åka skidor är det roligaste som finns om du frågar mig. Enligt mina föräldrar lärde jag mig åka skidor, innan jag lärde mig att gå. Den första skidtävlingen deltog och vann jag som 3-åring. Jag har en minnesbild från denna stund, av att jag stod högst upp på prispallen med min stolta storasyster. Det var nog då mitt stora intresse för skidåkning väcktes. Läs mer…