Vi bjuder in till ”spök”-pannlampslöpning lördagen 18/11 kl.18.00

Lördagen 18 november kl.18.00 är det dags för Pannlampslöpning med spöken och andra läskigheter som barnen kommer att möta på i skogen. Årets spök-pannlampslöpning kommer att bjuda på mer läskigheter än frökenspöket. (Det är fortfarande Halloween och då får man ju skrämmas) Samlingsplatsen är vid Hammarbybackens barnbacke intill grillplatsen. Vi har pannlampor som vi lånar ut, men har ni en egen pannlampa, ta gärna med den, eftersom förra året deltog närmare 80 barn i vår Läs mer…

Nu kan ni boka in er på privat skidlektion i alpin skidåkning

Vi erbjuder privata skidlektioner för både barn och vuxna. Pris per tillfälle: 900kr/1000 kr. För mera info och bokning kontakta oss per mail: kontakt(@)barnenssportskola.se. Ge förslag på tid du önskar boka. OBS! Liftkortet ingår i avgiften. 2-3 personer är priset 1400 kr/tillfälle. Vi har lediga tider för privata lektioner varje dag under sportlovet samt under helger. Här finner ni våra lediga tider och sidan uppdateras dagligen. Klicka HÄR

Sportlovsskidskola-anmälan öppen

Nu har vi öppnat anmälan till vår Alpina Skidskola under sportlovet. Skidskolan kommer att gå måndag och tisdag under sportlovet. Varje lektion är 90 minuter lång och samlingsplatsen är vid vindskyddet i barnbacken. Anmälningsavgiften är 1050 kr/deltagare.  Våra nivåer: Nybörjarnivå-för barn som är nya på skidor och har testa stå på skidor några gånger. Fortsättningsnivå: För barn som har grunderna i alpin skidåkning och kan bromsa och ta sig ner för barnbacken i Hammarbybacken själva. Du skall anmäla Läs mer…

Presentation skidlärare Alexander

Alexander är skidläraren som började åka skidor i Huddinge alpin redan som 4-åring. Han tränade och tävlade i alpint fram till ungefär 12-års åldern. Alexander valde då att sluta tävla, då skidåkningen i denna ålder tar väldigt mycket tid, med skidtävlingar runt om i hela Sverige, varje helg, dessutom flertalet träningsläger till alperna och Norge. Sedan dess har Alexander fortsatt att arbeta med skidåkning som lärare i alpin skidåkning samt fritidsintresse. Alexander åker mycket skidor Läs mer…

Leas Skidskola söndagen 18 februari kl.12.00-INSTÄLLD

Söndagen 18 februari kl.12.00 bjuder Lea in till sin skidskola i Hammarbybacken. Samlingsplatsen är vindskyddet vid barnbacken. (Där vi alltid samlas för skidskolan) Lea är 10 år och deltagarna i hennes skidskola måste kunna bromsa och vara på väg eller vara på en fortsättningsnivå i alpin skidåkning. Det är Gratis att delta i Leas skidskola, men barnet måste ha liftkort. Syftet med Leas skidskola är att barnen skall finna glädjen i att åka skidor tillsammans Läs mer…

Det är jag, Fröken-Linda som är grundare av Barnens Sportskola

Så roligt att ni valt att delta i min alpina skidskola. Att åka skidor är det roligaste som finns om du frågar mig. Enligt mina föräldrar lärde jag mig åka skidor, innan jag lärde mig att gå. Den första skidtävlingen deltog och vann jag som 3-åring. Jag har en minnesbild från denna stund, av att jag stod högst upp på prispallen med min stolta storasyster. Det var nog då mitt stora intresse för skidåkning väcktes. Läs mer…

Jakten på kontrollerna- en livslång idrottspassion

Orienteringssporten lyckas med det många andra idrotter har svårt med, nämligen att få utövare att fortsätta efter tonåren och långt upp i åldrarna. Orientering är en bra sport, där både kondition och det mentala tränas samtidigt, dessutom är det en idrott som man oftast utövar hela livet. Våren 2024 startar Barnens Sportskola sin första orienteringsskola, där barn och vuxen lär sig orientering tillsammans. Vi på Barnens Sportskola gillar orientering eftersom sporten lyckats skapa en uppmuntrande Läs mer…

Vi behöver mera rörelse i vardagen

Vuxna som barn behöver röra på sig varje dag, men det är extra viktigt för barn både då deras kroppar växer och behöver bli starka, men också då vi vet att de vanor vi får med oss som små barn också påverkar vilka vanor vi har som vuxna. Fysiska aktiviteter bör vara så varierade som möjligt för att utveckla alla typer av fysisk kapacitet, inklusive hjärt-lungkapacitet, muskelstyrka, skelettstyrka, smidighet, snabbhet, rörlighet, reaktionsförmåga och koordination. Internationella Läs mer…

Intresseanmälan vintern 2024 års Alpina Skidskola

Vi har nu öppnat intresseanmälan inför vinterns alpina skidskola som kommer att gå i Hammarbybacken. Längdskidskolan kommer att gå i Ågesta, Farsta. Du kommer att få ett mail från Barnens Sportskola söndagen 29 oktober kl.09.00 till den mailadress du angivit vid intresseanmälan. Anmälan till vinterns alpina skidskola öppnar 30 oktober kl.09.00 på vår hemsida. Här gör du intresseanmälan: HÄR

Vi bjuder in till Gratisträning tisdagen 22/8

Välkommen till vår Gratisträning tisdagen 22 augusti i Luma Park. På våra Gratisträningar får barnen testa på ett riktigt roligt träningspass för att bli en bättre löpare samt även få ”provspringa” tävlingsbanan som de kommer att springa lördagen 26 augusti, då vi anordnar Barnens Sportdag i Luma Park. (I samband med Sjöstadsdagen) Dessa tider gäller: Tisdagen 22/8 kl.17.00 barn 2-5 år och kl.18.00 barn 6-10 år. Ingen föranmälan krävs-det är bara att dyka upp! För Läs mer…