Nu har vi öppnat anmälan till våra populära Friidrottsskolor vid Hammarbyhöjdens IP, Östermalms IP och Kristinebergs IP.

Torsdagen 12 april drar vår populära Friidrottsskola igång igen på Hammarbyhöjdens IP och söndagen 15 april vid Östermalms IP och Kristinebergs IP.  På vår Friidrottsskola får barnen möjligheten att pröva på Friidrottens alla roliga och spännande grenar, allt ifrån starta i startblock, kasta boll, kula, längdhopp, tresteg, häcklöpning och lära oss springa stafett. Självklart är grenarna anpassade för barn och en stor del av träningen består av lekar och hinderbanor! För oss är det viktigt att barnen har roligt, därför lägger vi mycket vikt vid att introducera barnen till friidrotten på ett lekfullt och roligt sätt.

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Ett sportigt och lekfullt sommarlov!

Vi på Barnens Sportskola önskar er ett riktigt sportigt och lekfullt sommarlov! Efter sommaren drar våra Sportskolor igång. I höst händer det massor utav roligheter hos oss på Barnens Sportskola och just nu är vi Läs mer…

Barnens Sportsskola

Superkaninen Knaskalle och Fröken Linda blir barnboksförfattare

Superkaninen Knaskalle är världens snabbaste och snällaste Superkanin. Superkaninen Knaskalle är även den enda Superkaninen i världen och bor hemma hos Fröken Linda som är hans matte och fröken. Precis som Fröken Linda gillar Superkaninen Läs mer…

Barnens Sportsskola

Fröken Lindas Inspirationsbank

Här kan du hitta inspiration på fysiska aktiviteter att göra tillsammans och som enkelt kan implementeras i vardagen.  Plogga tillsammans Att plocka skräp tillsammans och samtidigt gå eller jogga lär barnen hur viktigt det är Läs mer…