Jippie och Hurraa nu är det klart: Barnens Sportskola får förstärkning till sitt supercoachteam! Låt oss presentera vår nya Supercoach: Lina Kardefeldt

Fröken-Linda är extra glad över att berätta om att Barnens Sportskola växer med både antalet nya superstars till vår verksamheter och nya supercoacher.

Det är nu klart att min vän, glädjespridare och supermamman Lina Kardefeldt tackat ja till att ingå i vårt ledarteam.

Linas första uppdrag i Barnens Sportskola är att arbeta som friidrottslärare tillsammans med mig, Fröken-Linda. Lina kommer från Kiruna i Norrland och har idrottat hela sitt liv samt arbetat som instruktör och idrottslärare. Lina är även sjöstadsbo och mamma till Aiyana. Lina kommer med sitt stora intresse för idrott och med sann idrottsglädje inspirera våra Superstars.

Jag är väldigt glad att ha Lina Kardefeldt i mitt team- en sann idrottsfantast med massor av härlig positiv energi, som kommer att göra vårt ledarteam ännu bättre. Lina lyckas kombinera heltidsjobb, ensamstående mamma och hinner även få in egen träning i vardagen, vilket visar att allt är möjligt om viljan finns! Dessutom finns det massor av energi kvar hos Lina att även inspirera våra Superstars!

Välkommen med i Superteamet Lina Kardefeldt. Jag är så glad att ha med dig i mitt fantastiska team!

 

Linda Forsström

Huvudcoach och Grundare av Barnens Sportskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…

Barnens Sportsskola

Dags att göra intresseanmälan inför vinterns Alpina Skidskola

Alpina Skidskolan kommer tillbaka vintern 2022. Vi öppnar anmälan för vinterns skidskolor söndagen 7 november kl.9.00 för er som gjort en intresseanmälan för Skidskolan. Tisdagen  9 november kl.9.00 öppnas anmälan till våra kunder som prenumerera Läs mer…

Barnens Sportsskola

Bara 2 av 10 barn når den dagliga dosen för fysisk aktivitet

Hur mycket rör sig barn idag? Internationella riktlinjer från Världshälsoorganisationen (WHO) rekommenderar att barn från fem år ska ägna sig åt måttlig till hög fysisk aktivitet minst 60 minuter per dag i genomsnitt, men trots Läs mer…