Förbered ditt barn på bästa sätt inför Barnens Sportdag! Häng med och träna med oss alldeles gratis! Onsdagen 13 juni är det dags för den första träningen inför Barnens Sportdag. I augusti forsätter våra Gratisträningar: Onsdagen 15 augusti och Söndagen 19 augusti med Fröken-Linda och Superkaninen Knaskalle. Träningarna vänder sig till alla barn mellan 2-10 år.Under dessa träningar provspringer vi “tävlingsbanan” samt ger Fröken-Linda sina bästa träningstips och förbereder ditt barn på bästa sätt inför den stora dagen 26/8.

Häng med och träna med oss! Glöm inte bort att anmäla ditt barn till Barnens Sportdag innan prishöjningen 1 juni. Anmäl er idag och få hela 50 kr rabatt på anmälningsavgiften. Anmäl er här

 

När: Träningstillfälle 1: Onsdagen 13/6: Tid: 18.00 Barn 2-5 år och kl.19.00 Barn 6-10 år

          Träningstillfälle 2: Onsdagen 15/8: Tid: 18.00 Barn 2-5 år och kl.19.00 Barn 6-10 år

          Träningstillfälle 3: Söndagen 19/8: Tid: 10.00 Barn 2-5 år och kl.11.00 Barn 6-10 år

Var?: Hammarbybacken, Hammarby Sjöstad  (Samling vid liften)

 

Anmälan: Ingen föranmälan krävs! Det är bara att dyka upp!

Välkomna att träna med oss!

Hälsar,

Fröken Linda & Superkaninen Knaskalle

 

Anmälan till Barnens Sportdag, söndagen 26 augusti

Bilder från våra Gratisträningar:

           

 

 

 

  

Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Receptet till våra nyttiga chokladbollar

På våra sportskoleavslutningar bjuder alltid Fröken-Linda på chokladbollar och här kommer receptet på de “berömda, goda samt nyttiga” chokladbollar: Lindas nyttiga chokladbollar 1 paket dadlar (torkade som du finner i kyldisken) 1 påse torkade ekologiska Läs mer…

Barnens Sportsskola

Friidrott-den bästa fysiska grunden för ditt barn

Friidrott och gymnastik ses ofta som de idrotter som ger barn och ungdomar den bästa fysiska grunden för vidare idrottslig utveckling. Fokus inom friidrottsträning för barn ligger på träning av basfärdigheter, och det är en Läs mer…

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…