Här kan du hitta inspiration på fysiska aktiviteter att göra tillsammans och som enkelt kan implementeras i vardagen. 

Plogga tillsammans

Att plocka skräp tillsammans och samtidigt gå eller jogga lär barnen hur viktigt det är att ta hand om miljön. Skräpplockningen är en pedagogisk aktivitet som är uppskattad bland alla deltagare. I en utvärdering som Håll Sverige Rent genomförde år 2017 svarade nästan samtliga tillfrågade pedagoger att skräpplockningen leder till att barnen lär sig mer om nedskräpning.Drygt 90 procent tyckte att aktiviteten också leder till ökad kunskap om återvinning. Skräp är avfall som borde återvinnas. Men när skräpet väl har hamnat i vattendrag och i hav är det ingen som städar upp det. Läs mer om: PLOGGA

Herman 5 år är initiativtagare till ”Plogga”-aktiviteten under Barnens Sportdag. Här ses Herman springandes och samtidigt ”plogga”.

Glada och stolta barn under Barnens Sportdag som tagit guld och ”ploggat”.

Vandrande skolbussen

I Älvsjö finns en vandrande skolbuss som transporterar elever i årskurs F-2 på Långbrodalsskolan från bostadsområdet Långsjöhöjden till skolan varje skoldag, året runt, sen 10 år tillbaka.

Bussen organiseras av föräldrar som bor i området med hjälp av en Facebooksida. Varje familj ansvarar för en fast veckodag, så att det alltid är två eller tre vuxna som går tillsammans med barnen.  Promenaden till skolan är ca. 1,6 kilometer och tar 25 minuter. Lärare i skolan upplever att barnen som kommer med den gående skolbussen är lugna och kan koncentrera sig, då de kommer till skolan, eftersom de haft möjlighet att röra sig och prata av sig på vägen. Att promenera till skolan blir också en självklarhet för både barn och vuxna. Ingen enda tur har blivit inställd under läsåret – bussen har gått i alla väder. Läs mer: Vandrande skolbuss

Att starta en vandrande skolbuss

Nedan hittar du några tips på hur ni lätt startar upp en vandrande skolbuss i ert område.

– Ta kontakt med andra föräldrar. Kanske skolan kan hjälpa till på föräldramöten
– Bestäm vilka dagar och tider som ska gälla
– Bestäm en fast mötesplats – en hållplats.
– Ha god framförhållning! Gör ett schema för hela terminen

Aktiva transporter till och från skolan

Projektet Aktiva skoltransporter drivs av Luleå Tekniska Universitet. Syfte är att öka andelen elever som tar sig till och från skolan med aktiva skoltransporter som med cykel eller gåendes. Den innovativa delen i projektet är kopplingen till gamification och empowerment, vilket visat sig kunna öka barnens motivation till beteendeförändring samt föräldrarnas engagemang i projektet vilket leder till ökad hållbarhet.

Dessutom har lärandet integrerats i de aktiva skoltransporterna, vilket ökar engagemanget hos skolan att satsa tid och resurser för att implementera projektet. För de lite äldre barnen har vi dessutom satsat på att öka de aktiva skoltransporterna under vintertid, en omständighet där kravet på säkerhet ökar och klimatet erbjuder utmaningar i form av snö, kyla och halt underlag.

Projektet bygger även på empowerment, vilket innebär att forskare, lärare, föräldrar och barn var alla delaktiga på olika sätt för att skapa interventionen. Genom att använda empowerment ökar möjligheten att skapa en hållbar intervention. Läs mer: Nytt projekt för aktiva skoltransporter

Bild: Luleå tekniska universitet. Aktiva transporter till och från skolan kan vintertid ske med sparkstötting.

Röris och Mini-Röris

Rolig rörelse varje dag med Röris, Mini-Röris och Rörelsepaus. Röris och Mini-Röris är rörelseprogram som inspirerar barn till rörelse: hemma, i skolan eller förskolan. Programmen finns som ljudspår där du som vuxen leder rörelserna, programmen kan du köpa direkt på Friskis och svettis hemsida. Läs mer

Kategorier: Barnens Sportsskola

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…

Barnens Sportsskola

Dags att göra intresseanmälan inför vinterns Alpina Skidskola

Alpina Skidskolan kommer tillbaka vintern 2022. Vi öppnar anmälan för vinterns skidskolor söndagen 7 november kl.9.00 för er som gjort en intresseanmälan för Skidskolan. Tisdagen  9 november kl.9.00 öppnas anmälan till våra kunder som prenumerera Läs mer…

Barnens Sportsskola

Bara 2 av 10 barn når den dagliga dosen för fysisk aktivitet

Hur mycket rör sig barn idag? Internationella riktlinjer från Världshälsoorganisationen (WHO) rekommenderar att barn från fem år ska ägna sig åt måttlig till hög fysisk aktivitet minst 60 minuter per dag i genomsnitt, men trots Läs mer…