Dags för vår populära Friidrottsskola!

I höst börjar vår populära Friidrottsskola igen!

Huvudcoach för friidrottsskolan är Linda Forsström tillsammans med idrottslärarna Elisabet Pärsdotter och Elin McCallan.

På vår Friidrottsskola får barnen möjligheten att pröva på friidrottens alla roliga och spännande grenar, allt ifrån starta i startblock, kasta boll, kula, längdhopp, tresteg, häcklöpning och lära oss springa stafett. Självklart är grenarna anpassade för barn och en stor del av träningen består av lekar och hinderbanor! För oss är det viktigt att barnen har roligt, därför lägger vi mycket vikt vid att introducera barnen till friidrotten på ett lekfullt och roligt sätt.

Våra Friidrottsträningar är även den perfekta uppladdningen inför Barnens Sportdag som anordnas varje år vid Hammarbybacken.

Barnens Sportskolas Friidrottskola startar i augusti, med tre grupper och antalet platser är begränsade till bara 15 barn/grupp. Missa inte chansen att delta i Barnens Sportskolas allra första Friidrottsskola.

 


0 kommentarer till ”Dags för vår populära Friidrottsskola!”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…

Barnens Sportsskola

Dags att göra intresseanmälan inför vinterns Alpina Skidskola

Alpina Skidskolan kommer tillbaka vintern 2022. Vi öppnar anmälan för vinterns skidskolor söndagen 7 november kl.9.00 för er som gjort en intresseanmälan för Skidskolan. Tisdagen  9 november kl.9.00 öppnas anmälan till våra kunder som prenumerera Läs mer…

Barnens Sportsskola

Bara 2 av 10 barn når den dagliga dosen för fysisk aktivitet

Hur mycket rör sig barn idag? Internationella riktlinjer från Världshälsoorganisationen (WHO) rekommenderar att barn från fem år ska ägna sig åt måttlig till hög fysisk aktivitet minst 60 minuter per dag i genomsnitt, men trots Läs mer…