Dags för vår populära Friidrottsskola!

I höst börjar vår populära Friidrottsskola igen!

Huvudcoach för friidrottsskolan är Linda Forsström tillsammans med idrottslärarna Elisabet Pärsdotter och Elin McCallan.

På vår Friidrottsskola får barnen möjligheten att pröva på friidrottens alla roliga och spännande grenar, allt ifrån starta i startblock, kasta boll, kula, längdhopp, tresteg, häcklöpning och lära oss springa stafett. Självklart är grenarna anpassade för barn och en stor del av träningen består av lekar och hinderbanor! För oss är det viktigt att barnen har roligt, därför lägger vi mycket vikt vid att introducera barnen till friidrotten på ett lekfullt och roligt sätt.

Våra Friidrottsträningar är även den perfekta uppladdningen inför Barnens Sportdag som anordnas varje år vid Hammarbybacken.

Barnens Sportskolas Friidrottskola startar i augusti, med tre grupper och antalet platser är begränsade till bara 15 barn/grupp. Missa inte chansen att delta i Barnens Sportskolas allra första Friidrottsskola.

 


0 kommentarer till ”Dags för vår populära Friidrottsskola!”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade inlägg

Barnens Sportsskola

Receptet till våra nyttiga chokladbollar

På våra sportskoleavslutningar bjuder alltid Fröken-Linda på chokladbollar och här kommer receptet på de “berömda, goda samt nyttiga” chokladbollar: Lindas nyttiga chokladbollar 1 paket dadlar (torkade som du finner i kyldisken) 1 påse torkade ekologiska Läs mer…

Barnens Sportsskola

Friidrott-den bästa fysiska grunden för ditt barn

Friidrott och gymnastik ses ofta som de idrotter som ger barn och ungdomar den bästa fysiska grunden för vidare idrottslig utveckling. Fokus inom friidrottsträning för barn ligger på träning av basfärdigheter, och det är en Läs mer…

Barnens Sportsskola

Vi bjuder in till pannlampslöpning på lördag 13/11 kl.18.00

Höstens Friidrottsskola är över och det känns tråkigt, för just nu har vi inga Sportskolor igång på Barnens Sportskola. Därför bjuder jag, Fröken Linda, in alla barn och föräldrar att springa pannlampslöpning med oss lördagen 13 Läs mer…